खुशीको खबर ! मलेसियाको नेपाली दूतावासमा नेपाल प्रहरी तैनाथ हुने !

काठमाडौ : नेपाल प्रहरीले न्युयोर्कस्थित संयुक्त राष्ट्रसंघका लागि नेपालको स्थायी नियोगसहित ६ देशका दूतावासमा प्रहरी अधिकारी तैनाथ गर्ने प्रस्ताव गरेको छ ।

मलेसिया र खाडी मुलुकमा विशेषगरी प्रहरी सहचारीका रूपमा वरिष्ठ प्रहरी उपरीक्षकलाई तैनाथ गर्ने योजना छ । नेपाल प्रहरीले आफ्नो नीति योजना पत्रकारहरुलाई सार्वजनिक गर्दै आज जानकारी गराएको छ ।

उद्देश्यले पटक पटक गृह मन्त्रालयमा गएर पनि यस सम्बन्धमा कुनै निर्णय नभएको समेत जनाएको छ । परराष्ट्र मन्त्रालयको उदासीनताले प्रक्रियामा ढिलाइ भए पनि अहिले परराष्ट्र मन्त्रालयले सकारात्मक प्रतिक्रिया दिएको प्रहरी स्रोतले बताएको छ ।

नेपाल प्रहरीका प्रवक्ता एसएसपी वसन्तबहादुर कुँवरले पत्रकार सम्मेलनमा यसलाई नि’कट भविष्यमा लागू हुने सम्भावना रहेको बताए । पहिलो चरणमा मलेसिया, कतार, साउदी अरब, चीन, युएई र बंगलादेश जस्ता देशमा सहचारी पठाइनेछ ।

हालसम्म नेपालले त्यस्ता सहचारी छिमेकी भारतमा पठाउँदै आएको छ । स्थापना गरिएको प्रहरी इकाईले विदेशमा रहेका नेपालीले हुने विभिन्न अप-राध र अवाञ्छित गतिविधिलाई निय’न्त्रण र सम्बोधन गर्ने काम गर्नेछ ।

“यसले विभिन्न अन्तरदेशीय पुलिसिङ, अप-राध र अन्य कानुनी मुद्दाहरू जुन INTER-POL मार्फत सम्बोधन गर्न जुन असम्भव छ त्यस्ता जानकारी आदानप्रदान गर्न पनि सहज बनाउनेछ,” कुँवरले भने।

त्यस्ता मुलुकमा प्रहरी अधिकारी पठाउँदा त्यस्ता मुलुकमा लुकेर बसेका अप-राधी र अप-राधी पत्ता लगाउन सहयोग पुग्ने विश्वास नेपाल प्रहरीले लिएको छ । प्रहरी अभिलेखले कम्तीमा ८० अपराधी विभिन्न देशमा लुकेर बसेको देखाएको छ ।

तीमध्ये ३८ जनालाई इन्ट’रपोलमार्फत रेड नोटिस जारी गरिएको छ । ‘प्रहरी सहचारी स्थापना गरेमा अप-राधीलाई पक्रा”उ गरी फिर्ता गर्न सक्षम हुनेछौं, जसले गर्दा लामो समयसम्म अप-राधीलाई देशभित्र अप-राध गरेर विदेश पलायन हुन

निरुत्साहित हुन्छ,’ प्रहरी उपरीक्षक सविन प्रधानले भने । प्रहरी प्रधान कार्यालय। विदेशमा प्रहरी सहचारीको स्थापनाले मानव बेच-बिखन र मानवअधिकार उल्ल-ङ्घन सम्बन्धी अन्य मु’द्दाहरूमा पनि प्रभा’वकारी हुने अपेक्षा गरिएको छ।

Leave a comment

Your email address will not be published.