कोरोनाको कारण अब यि देशहरूमा बैदेशिक रोजगारी बन्द हुने डर !

कोरोनाको कारण अब यि देशहरूमा बैदेशिक रोजगारी बन्द हुने डर !

काठमाडौँ : पछिल्लो समयमा नेपाली श्रमिकको प्रमुुख गन्तव्य खाडी क्षेत्रका देशमा पनि को’रोना सङ्क्र’मण तीव्र रूपमा बढ्न थालेको छ । कोरो’नाको सङ्क्र’मण बढेपछि रोकथामका लागि आफ्नो देशमा प्रवेश गर्ने आप्रवासी श्रमिकको स्वास्थ्य

परीक्षणको मापद’ण्डमा कडाइ गर्न थालेका छन् । पछिल्ला तीन वर्षदेखि कतार र साउदी नेपाली बढी जाने श्रम गन्तव्य देश हुन् । पछिल्लो सातादेखि कतारमा दैनिक औसत ५०० जना को’रोनाका नयाँ सङ्क्र’मित देखिने गरेका छन् भने साउदी अरबमा दैनिक औसतमा ७०० भन्दा बढी नयाँ सङ्क्र’मित थपिने गरेका छन् ।

यस्तै कुुवेत र यूएईमा दैनिक एक हजारको हारहारीमा नयाँ कोरो’ना सङ्क्र’मित थपिएको जनाइएको छ । कतार, साउदी, यूएई, कुवेत र ओमानमा रहेका नेपाली दूतावासले सूचना सार्वजनिक गर्दै सम्बन्धित देशले लागू गरेका सबै स्वास्थ्य माप’दण्ड तथा रोकथामका उपायको कडाइका साथ पालना गर्न नेपालीलाई अनुरोध गरेका छन् ।

को’रोनाको स’ङ्क्रमण दर बढ्दै गएका नेपालीका मुख्य श्रम गन्तव्य देशमा रहेको राजदूतावासले सूचना निकालेर मात्रै दायित्व पूरा नहुने भन्दै वैदेशिक रोजगारविज्ञ डा. गणेश गुुरुङले बढ्दो सङ्क्र’मणका कारण नेपाली जो’खिममा परेको खण्डमा उद्धारका लागि अहिलेबाटै पूर्वतयारीमा रहनुुपर्ने बताउनुुभयो ।

साउदी अरबको रियादस्थित नेपाली दूतावासका अनुसार साउदीमा दुुई साता अगाडिसम्म दैनिक कोरोना सङ्क्रमण दर ३० जनाभन्दा कम रहेकामा अहिले दैनिक ७०० माथि पुगेको छ । साउदीले बाहिर नि’स्किँदा वा कार्यस्थलमा अनिवार्य मास्क लगाउनुपर्ने र डेढ मिटरको दूरी कायम गर्नुपर्ने नियम लगाएको दूतावासको सूचनामा उल्लेख गरिएको छ ।

कतारमा रहेको नेपाली दूतावासले कतार सरकारले जारी गरेको स्वास्थ्य माप’दण्ड क’डाइका साथ पालना गर्न आफ्ना नागरिकलाई आग्रह गरेको छ । सूचनामा बन्द कोठा तथा हलभित्रका कार्यक्रम तथा खुला सार्वजनिक क्षेत्रमा मास्क लगाउन अनिवार्य गरेकाले सोबमोजिम सतर्क रहनुपर्ने उल्लेख गरिएको छ ।

यस्तै नयाँ मापद’ण्डअनुसार कार्यक्रममा सहभागीले को’रोना वि’रुद्धको पूर्ण खोप लगाएको हुनुपर्नेछ । कुवेतमा रहेको नेपाली दूतावासले कुवेतको सरकारले ९ जनवरीदेखि २८ फेब्रुअ’रीसम्म सबै कोठाभित्र हुने सामाजिक जमघटमा प्रतिबन्ध लगाउने निर्णय गरेकाले सतर्क रहन आग्रह
गरेको छ ।

दूतावासले जारी गरेको विज्ञप्तिमा कुवेत प्रवेश गर्ने सबै यात्रुसँग यात्रा गर्नुपूर्व ७२ घण्टाको पीसीआर नेगे’टिभ रिपोर्ट साथमा हुनुपर्ने उल्लेख छ । यसका साथै कुवेत सरकारले को’रोना भाइ’रसविरु’द्धको बु’स्टर डोज खोप छिट्टै लगाउनसमेत अनुरोध गरेको छ ।

-यो खबर गोरखापत्रमा समाचार छापिएको छ ।

Leave a comment

Your email address will not be published.