यूएईमा फोन कल मार्फत बैंक खाताबाट २८ लाखभन्दा बढी रकम चोरी ! फोनमा बैंकिङ जानकारी कहिल्यै खुलासा नगर्नुहोस्

यूएईमा फोन कल मार्फत बैंक खाताबाट २८ लाखभन्दा बढी रकम चोरी ! फोनमा बैंकिङ जानकारी कहिल्यै खुलासा नगर्नुहोस्

यूएई मा पुलिस, बैंक र सुरक्षा एजेन्सीहरूले बासिन्दाहरूलाई उनीहरूको व्यक्तिगत जानकारी कल गर्नेहरूलाई खुलासा नगर्न चेतावनी दिन आफ्ना प्रयासहरू तीव्र बनाएका छन्, धेरै मानिसहरू अझै पनि ठगीको शिकार हुन्छन्विगत दुई वर्षमा, अधिकारीहरूले भनेका छन् कि त्यस्ता घटनाहरू घटेको छ, तर धेरै गिरोहहरूले देश भित्र र बाहिर नेटवर्कहरू सञ्चालन गरिरहेकोले फेरि बढेको छ।

दुबई प्रहरी र उत्तरी इमिरेट्सका शीर्ष अधिकारीहरूले यो मुद्दा गम्भीर चिन्ताको विषय भएको बताए। उनीहरूले जोड दिए कि फोन घोटालाहरू ग्राहकहरूको सामना गर्ने सबैभन्दा गम्भीर खतराहरू मध्ये एक हो, किनकि ठगीहरूले व्यक्तिगत जानकारी प्राप्त गर्न र तिनीहरूको पैसा चोर्न बैंक कर्मचारीहरूको नक्कल गर्छन्।

दुबई प्रहरीको साइबर अपराध विभागका उपनिर्देशक क्याप्टेन अब्दुल्लाह अल शेहीले भने कि घोटाला गर्नेहरूले पीडितहरूको पैसा चोर्न प्रहरी अधिकारी वा सरकारी प्रतिनिधिको रूपमा देखाएर वृद्ध मानिसहरूलाई लक्षित गर्दैछन्।

“बैंक, पुलिस वा सरकारी अधिकारीहरूले फोनमा बैंक खाताहरूसँग सम्बन्धित व्यक्तिगत डेटा सोध्दैनन्,” अल शेहीले जोड दिए।उनले बासिन्दाहरूलाई टेक्स्ट म्यासेजहरूको जवाफ नदिन पनि आग्रह गरे, जसमा उनीहरूको डेबिट कार्ड नम्बर र PIN उपलब्ध गराएर आफ्नो खाता विवरणहरू अद्यावधिक नगरेमा उनीहरूको कार्ड ब्लक हुन सक्छ भन्ने चेतावनी समावेश छ। उनले भने, ‘बैंक खाताबाट नगद चोर्ने षड्यन्त्र हो ।

प्रत्यक्ष विधिहरू
दुबई प्रहरीको आपराधिक अनुसन्धान विभाग (सीआईडी) का निर्देशक जमाल सलेम अल जल्लाफले भने कि अपराधीहरूले पीडितहरूबाट नगद चोरी गर्न नयाँ तरिका अपनाइरहेका छन्।

पहिले, मानिसहरू मसाज सेवाहरूको लागि प्रलोभनमा छन्। त्यसपछि, तिनीहरूले आफ्नो क्रेडिट वा डेबिट कार्ड, तिनीहरूको PIN सहित नदिएसम्म उनीहरूलाई बाँधेर आक्रमण गरिन्छ, जस पछि अपराधीहरूले उनीहरूको खाताबाट पैसा निकाल्छन्।

तीब्र प्रयासहरू
शारजाह पुलिसका सीआईडीका प्रमुख लेफ्टिनेन्ट कर्नल सईद खल्फान अल नक्बीले भने कि फोर्सले भर्खरै समुदायका सदस्यहरूलाई इलेक्ट्रोनिक ठगीबाट जोगाउन नयाँ सचेतना अभियान सुरु गरेको छ।

प्रहरीले यस्ता अपराधलाई सीमित गर्न र समाजलाई सुरक्षित राख्न विद्युतीय अपराध र जालसाजीका विधिहरूबारे पनि मानिसहरूलाई सिकाउँदै आएको छ।अल नक्बीले यस्ता अपराध न्यूनीकरण गर्न बैंक तथा केही सरकारी संस्थासँगको सहकार्यमा सुरक्षा टोली पनि गठन गरिएको बताए । उनले बैंक तथा प्रहरीलाई ठगी भएको जानकारी गराउन र खाता तुरुन्त निलम्बन गरी सहयोग गर्न स्थानीयलाई आग्रह गरे ।

केसहरू
शारजाह प्रहरीको सीआईडीले अस्पतालका एक बिरामीबाट उजुरी प्राप्त गरेको छ जसमा कसैले आफ्नो भिसा कार्डबाट अनलाईन खरिद गर्नको लागि ९ हजार ३०० रुपैयाँ प्रयोग गरेको छ।शारजाह प्रहरीका एक अधिकारीले भने, “निजी अस्पतालका एकाउन्टेन्ट र क्लिनरले बिरामीको भिसा कार्डलाई इन्टरनेटमा उत्पादनहरू खरिद गर्न प्रयोग गरिरहेको भेटियो,” शारजाह प्रहरीका एक अधिकारीले भने।

यसैबीच, दुबईमा, धेरै व्यक्तिहरूले उनीहरूको जानकारी अद्यावधिक नगरेमा उनीहरूको डेबिट कार्ड ब्लक हुनेछ भनी दाबी गर्ने टेक्स्ट सन्देशको जवाफ दिएपछि ठगी गरियो।अजमान प्रहरीका सीआईडी ​​निर्देशक लेफ्टिनेन्ट कर्णेल अहमद सईद अल नुइमीले ठगीमा परेको महिलाको उजुरीपछि प्रहरीले अनुसन्धान सुरु गरेको बताए। आफू बैंक कार्यकारी भएको दाबी गर्ने अज्ञात कल गर्ने व्यक्तिलाई आफ्नो बैंक विवरण उपलब्ध गराएपछि उनले 10,000 रुपैयाँ गुमाए।

त्यसपछि प्रहरीले फोन कल मार्फत जनताको बैंक खातामा २८ लाखभन्दा बढी रकम चोरेको आरोपमा एक महिलासहित तीन एसियाली गिरोहलाई पक्राउ गरेको थियो ।

Leave a comment

Your email address will not be published.